اسپکترومتر(کوانتومتر)

امروزه بهره مندی از دستگاه آنالیز فلزات تحت نام اسپکترومتر نشر نوری

نگرشی کوتاه به اسپکترومترهای نشر نوری

Optical Emission Spectrometer-OES   برای صنایع ذوب و ریخته گری به لحاظ ماهیت آنالیز سریع ، قابل اعتماد ، و صحت وتکرار پذیری آن اجتناب ناپذیر است.

 از این دستگاه برای آنالیز فلزات و آلیاژها از قبیل ، فولاد ، چدن ، آلیاژهای غیر آهنی  همچون آلومینیوم ، مس ( برنز ، برنج و غیره ) آلیاژهای منگنز ، روی ، ازت در فولاد ، فسفر در آلومینیوم ، آنالیز مقادیر بسیار کم کربن ، عناصری چون ( Te)Tellarium , (La )Lanthanum, (Se)Selenium  و غیره برای آنالیز بامحدوده  ۵۰ppm    تا  ۱۰ppm استفاده می شود.

نکاتی از دستگاه اسپکترومتر

کلیه  اسپکترومترهای نشر نوری  از ۳   قسمت اصلی  به شرح زیر  تشکیل یافته است.

۱-منبع تغذیه الکتریکی برای تحریک اتم ها در نمونه فلزی و انتشار نور برای هر نمونه، این تخلیه الکتریکی باعث ایجاد گرما و ایجاد بخار در سطح نمونه و تحریک اتم های فلز و نشرطیف هر عنصربصورت مشخص در هر فلز می شود.  دو نوع تخلیه الکتریکی یکی بصورت قوس( مشابه  نور لامپ) ودوم جرقه که در چندین مرحله  ( ولتاژ الکترود را قطع و وصل می کند) انجام می شود  .

۲- نور ساطع شده از تولید جرقه در نمونه فلزی با  Grating  مواجه شده و طیف دریافتی  را بر مبنای طول موج جدا کرده  و به آشکار ساز  CCD  منتقل می کندکه شدت نور را برای هر طول موج اندازه می گیرد. شدت نور اندازه گیری شده متناسب با غلظت هر عنصر نمونه است.

۳- پردازشگر شدت مقدار طول موج  اندازه گیری شده را دریافت و این اطلاعات را از طریق کالیبراسیون از قبل تعریف شده برمبنای منحنی بهینه جهت تعیین غلظت عناصر، پردازش می کند و نتیجه آنالیز بطور واضح شفاف در رایانه  ظاهر می شود ونتیجه آنالیز  در فعالیت های  ذوب، ریخته گری و آلیاژ سازی  مورد استفاده  قرار می گیرد.

معرفی آشکار سازهای Charge Coupled Device (CCD)

تراشه های CCD (Charge Coupled Device) بطور همزمان تمام طیف ایجاد شده را تشخیص

می دهد و شدت هر طول موج را تعیین می کند. برای تولید جرقه، نمونه در مقر جرقه (Spark Stand) قرار می گیرد. با ایجاد جرقه،  سوختگی در سطح نمونه ایجاد می شود. چنانچه سوختگی در سطح نمونه ضعیف باشد که علت اصلی آن آماده سازی نمونه فلزی ضعیف و مشکل نا همواری سطح  نمونه است که باید اصلاح شود..

معرفی PHOTO MULTI PLIER TUBE (PMT)

در اثر برخورد یک فوتون به کاتد یک الکترون از کاتد ساطع شده و به اولین صفحه Dynode  برخورد کرده و ۲ الکترون جدید در اثر این برخورد از داینود ساطع شده و در نهایت پس از برخورد الکترون ها به صفحات مقابل هم Dynode  تعدادشان تا ۹ برابر افزایش پیدا می کنند.

در دستگاه های دارای PMT ، هر عنصر با یک آشکارساز برای شناسایی خود و در برخی موارد بیش از یک آشکارساز برای پوشش دادن طول موج های مختلف و محدوده آن نیازمند است .

برای تغییرات در اسپکترومترهای PMT  نیازمند افزودن سخت افزار الکترونیکی و اپتیک ، برای هر عنصر یا محدوده اضافی و براساس کالیبراسیون است که هزینه های زیادی در مقایسه آشکار سازهای CCD  در پی خواهد داشت  .

فواید استفاده از آشکار ساز CCD

۱- در دستگاه هایی که از آشکار ساز CCD  استفاده می کنند می توان بهترین طیف نوری تولید شده برای هر عنصر را استفاده کرد .

۲- برای اندازه گیری یک عنصر تعداد زیادی خطوط می تواند استفاده شود. در دتکتور های CCD  کل محدوده کالیبراسیون کاملا پوشش داده می شود و می تواند بیشتر از یک طیف در یک محدوده معین برای هر عنصر استفاده شود و در نهایت میانگین طیف های مختلف نشان داده شده و در نتیجه باعث تکرارپذیری و صحت و دقت بهتری را ایجاد می کند.

۳- بر اساس درخواست مشتری می توان به نرم افزار دستگاه اسپکترومتر لاین یا عنصر جدید اضافه کرد که این می تواند همزمان با تولید اسپکترومتر بوده یا پس از تولید در محل کارخانه خریدار اضافه شود.

۴- یک پایه کامل می تواند در محل سایت یا کارخانه خریدار به دستگاه اسپکترومتر اضافه شود.

۵- CCD  ها پروفایل اتوماتیک دارند و این بدین معنی است که در وقت صرفه جویی می شود. 

۶- هزینه تمام شده کمی دارد و ارزان است.

۷- دارای سایز کوچک و وزن کم برای اندازه گیری همه عناصر می باشد.

۸- ولتاژ بالا نیاز ندارد و قادر است با باتری کار کند.

۹- با تغییرات دما سازگار است.

۱۰– معایب CCD  نظیر حساسیت به نور فرا بنفش و محدوده داینامیک تحریک الکترون از طریق اعمال پوشش دهی (covering) خاص و الگوریتمهای ریاضی قابل حل است .

۱۱-  فن آوری چیپس های CCD هر روز در حال پیشرفت است ،به عبارتی فن آوری CCD  تکنولوژی در حال پیشرفت است.

۱۲- CCD دارای نسبت قیمت به کاربری،  بهینه تر است.

۱۳- ظرفیت افزودن پایه آلیاژی را در آینده پس از استفاده طولانی دارا می باشد.

X