ترمومتر

ترمومتر دستگاهی است که دما رابراساس واحد اندازه گیری سیلسیوس، فارنهایت، کلوین وگراديان اندازه

مي کند. کلمه ترمومتر از دو کلمه کوچکتر ساخته شده است . Thermo کلمه اي يوناني به معناي گرما و meter نيزکلمه اي يوناني و به معناي اندازه گيري مي باشد .

انواع ترمومترها در صنایع مختلف متفاوت است در اینجا ما به معرفی ترمومترهایی که در صنعت فولاد، ذوب و ریخته گری مورد استفاده قرار می گیرد می پردازیم .

دمای فلز مذاب باید در حد محدوده مشخص و مورد نیاز بخش متالورژی و کنترل کیفیت می باشد . دمای پایین باعث می شود تا ریخته گری دچار چالش ها و مسائل مختلف تکنیکی و ساختاری مذاب شود و دمای بیش از حد باعث مصرف انرژی اضافی واز بین رفتن خواص برخی از مواد و سوختن عناصر اصلی ومهم در آلیاژ می شود . از این رو دقت و اطمینان از اندازه گیری دمای فلز مذاب به طور مستقیم، کیفیت محصول نهایی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد. برای کنترل اینکه آیا مذاب فلز به درجه حرارت مورد نظر رسیده است، تکنیک های مختلف استفاده می شود.

در میان روش های شناخته شده اندازه گیری دمای مذاب به دونوع روش مشخص می گردد، یک نوع غیرتماسی( روش لیزری یا روش پیرومتری( چشمی)) و نوع دیگرترمومترهای تماسی مورد تقسیم بندی

می شوند که دربین این ترمومترها ،ترمومترهای تماسی دارای دقت بالایی هستند که در زیرانواع این ترمومترها را مورد بررسی قرار می دهیم .

دراکتبر سال 1885، آقای هنری لو چاتیرر فرانسوی ترموکوپل پلاتین / رادیوم را در صنعت فولاد معرفی کرد سیم مثبت شامل 90٪ پلاتین و 10٪ رودیوم بود و سیم منفی شامل پلاتین خالص بود. این ترکیب هنوز در مقیاس بسیار بزرگ استفاده می شود. بعدها، ترکیبی از ترموکوپل های مختلف معرفی و ارائه شده است.

ترموکوپل های زیر معمولا برای اندازه گیری دمای مذاب در کارخانه های ذوب و ریخته گری و فولاد مورد استفاده قرار می گیرد:

پایه مثبت

پایه منفی

نوع ترموکوبل

محدوده دما سنجی

PtRh10%

Pt

S

50- تا 1767 درجه سانتی گراد

PtRh13%

Pt

R

50- تا 1767 درجه سانتی گراد

PtRh30%

PtRh6%

B

0 تا 1820 درجه سانتی گراد

NiCr

NiAl

K

60 تا 1372 درجه سانتی گراد

NiCrSi

NiSi

N

0 تا 1300 درجه سانتی گراد

 

انتخاب هر یک ازاین ترموکوپل ها بستگی به دما و نوع مذاب بستگی دارد که نوع K برای مذاب غیر آهنی و ترموکوپل های R ، S و B برای مذاب های آهنی مورد استفاده قرار می گیرد که در شکل زیر نشان داده شده است .

که به دلیل دمای بالای مواد مذاب برای استفاده از این ترموکوپل ها از غلاف های یک بار مصرف که در زیر نشان داده شده است استفاده می شود .

نوع K (نیکل کروم – نیکل) با قابلیت اندازه گیری درجه حرارت از 60 تا 1372 درجه سانتی گراد می باشد.

X